Zacznijmy od „garści przypomnień”. Pierwsze spotkanie w tym roku miało miejsce na plebanii w Czermnej 15 stycznia. Drugie znamienne wydarzenie, to REKOLEKCJE PIELGRZYMKOWE W ZIEMI ŚWIĘTEJ. Wylecieliśmy 4 lutego, wróciliśmy 11-tego.

Kolejne spotkanie już po powrocie odbyło się 26 lutego. Mieliśmy wtedy gościa, ks. Andrzeja Obuchowskiego, który wiele lat życia oddał posłudze na Syberii. Słuchaliśmy Go z zapartym tchem.

Następne formacyjne „razem” przeżyliśmy 12 marca. Tego samego miesiąca dni od 29 do 31 marca, spędziliśmy u Sióstr Elżbietanek w Dusznikach Zdroju. Były to nasze WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE.

Koniecznie trzeba odnotować rekolekcyjną małą wyprawę do Czech, do Neratova. Jest tam niezwykłe sanktuarium Maryjne z nietypowo odbudowanym XVIII- wiecznym kościołem. Świątynię zrujnowały doszczętnie sowieckie wojska opuszczające w 1945 r. Neratov.

Urzeka surowe, ale dziwnie piękne wnętrze bez powrotu do barokowego wystroju i … DACH, w 1/3 części ze szkła… Nie sposób napisać dziś więcej, ale jest coś, czego pominąć nie można.

Ogrom prac przy odgruzowywaniu i karczowani ruin wykonali Ludzie Niepełnosprawni. Zresztą do dziś tam są i do dziś służą. Przewodzący Im – także do dziś – ks. proboszcz Józef Suchar niezwykle skonstatował wszystko: „jesteście niepełnosprawni, ale użyteczni”. Nasz kościół, to Wy: też „niepełnosprawny, ale użyteczny”.

Zaś szklany dach nawiązuje do lat, kiedy odprawiano tu w murach, ale pod pod gołym niebem. I jeszcze jedno: neratowska świątynia dedykowana jest Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Kiedy by się tu nie weszło od razu widać niebo…

Kolejne spotkanie sięgnęło już maja. Dokładnie – 9 maja. W następnych miesiącach wiele się działo, choć nie wprost w „Korzeniach”

Nadszedł 23 października. Środa. Idziemy dalej! Łapiemy formacyjną równowagę i co drugi tydzień będziemy spotykać się już regularnie. Następny raz 6 listopada!

Uwaga! Teraz w ŚRODY! Najlepiej przyjść na Mszę św. o 18.00 i zaraz po niej – do „korzeni”…

W zależności jak nam warunki pozwalają, układ spotkań na plebanii jest taki:

  • zawsze jedna dziesiątka różańca za Chrześcijan w Ojczyźnie Jezusa,
  • sprawozdanie Prezesa, co się tam dzieje, oraz zapoznawanie nas z różnymi gałęziami Chrześcijańskiej Rodziny pod tamtą szerokością geograficzną. Najczęściej Prezes przygotowuje prezentację multimedialną.
  • Potem przychodzi kolej na Kapelana. Systematycznie naczytujemy i rozważamy ewangelię według św. Mateusza. Też korzystamy z multimediów, sięgamy do literatury itd.
    Słowem: JEST CIEKAWIE!

Czas od października do końca roku chcielibyśmy przeżyć pod neratowskim hasłem: „niepełnosprawni, ale użyteczni”.

Jesteśmy niepełnosprawni, bo grzech, bo zmęczenie, bo czasem się nie chce.., ale użyteczni:

i dla siebie wzajemnie,

i dla tych, którzy się czegoś od nas dowiedzą

i dla Tych, którzy czuwają u korzeni chrześcijaństwa w Ziemi Świętej.

RBX

Share This